ניהול ספרי חשבונות – מס ערך מוסף

היבטי מס ערך מוסף

ככלל, הוראות ניהול ספרים לעניין מע"מ זהות להוראות לעניין מס-הכנסה. עם זאת קיימים היבטים המיוחדים רק למע"מ, ואשר קיבלו ביטוי בפסיקת בתי-המשפט לדוגמא:

  • חשבוניות "פיקטיביות" – ישנם ענפים במשק שבהם קיימת בעיה הנוגעת להתקשרות בין ספק ללקוח למשל ענף הבנייה. בענף זה מקובל להשתמש בקבלני-משנה לביצוע עבודות. חלק גדול מהעובדים מגיע מהרשות הפלסטינית או מהמגזר הערבי, והעובדים נשכרים בקבוצות שבראשן עומד "ראיס". הקבלן מכיר את ה"ראיס", ומקבל ממנו חשבוניות-מס. הסתבר כי בחלק מהמקרים השתמשו ה"ראיסים" בחשבוניות-מס מזויפות או הקימו "חברות קש" שבראשן עמדו מכורים לסמים, אלכוהוליסטים או סתם חסרי-בית. כאשר שלטונות מע"מ גילו נוהג זה, הם החלו להתייחס בחוסר אמון לכל קבלני המשנה, ופסלו חשבוניות רבות על סמך טענות כגון "קבלן המשנה לא משלם לנו את המע"מ שגבה ממך ולכן לא נתיר לך את המע"מ ששילמת", או "לא בדקת מספיק טוב שמי שמוציא לך את החשבוניות הוא אכן בעל העסק, וכי מאחוריו עומד עסק של ממש שמשלם מיסים כחוק".

מאבק זה בין שלטונות מע"מ לבין זייפני חשבוניות הוא מוצדק לחלוטין ואין לערער עליו. כמי שיקבל חשבוניות מספקים רבים עליך לוודא שאכן מדובר בעסק אמיתי. בענף הבנייה רצוי לבקש תעודת רישום של הקבלן, אישור ניכוי במקור מפקיד השומה שלו, אישור על קיום תיק פעיל במע"מ, אישור מעורך-דין על זהות האדם הרשאי לייצג את קבלן-המשנה (בעיקר אם קבלן-המשנה מאוגד כחברה בע"מ).

  • עסקאות עם תושבי השטחים – מערכת המיסוי של ישראל נפרדת מזו של "הרשות הפלסטינית", אם כי קיים ביניהם שיתוף-פעולה במתן וקבלת חשבוניות. אם אתה ממבצע עסקאות עם תושב "הרשות הפלסטינית" ומקבל ממנו חשבונית-מס, עליך לדווח עליה באופן שונה מהדיווח השוטף על חשבוניות של תושבי ישראל (תושב ישראל – לרבות ישראלי הגר ב"יהודה ושומרון"). במקרה זה אני מייעץ לך לקבל הדרכה מסודרת מרואה חשבון.

לפגישת יעוץ ראשונה בחינם בנושא מע"מ עם רואי החשבון משה פרג או אילן כהן

טל' – 6288180 שלוחה 0

 

השארת תגובה