תכנון מס חוקי

נכתב על ידי רואה חשבון משה פרג

הבהרה – הדוגמאות בדף זה וכן "תכנוני המס" המופיעים בו אין בהם משום מתן ייעוץ עסקי או ייעוץ במיסוי. ייעוץ כזה יש לקבל אך ורק מרואה חשבון מאחר שתכנון המס תלוי בנתונים האישיים שלך לצורכי מס. אין בו גם משום הבטחה שפקיד השומה יאשר "תכנוני מס" דומים.

חלק חשוב ובלתי-נפרד מזמנו של כל בעל עסק מוקדש לתכנון וניצול מיטבי של חוקי המס. מחד עומדות ההוראות הדרקוניות שלפיהן יש לנהל ספרי חשבונות בהקפדה יתרה כדי שלא ליפול למלכודת של ניהול ספרים שלא לפי החוק. מאידך עומד הרצון הבלתי-נלאה של כל אזרח לשלם מס נמוך ככל האפשר.

בשלושים השנים האחרונות הפכו חוקי המס למורכבים מאוד. האזרח הפשוט אינו יכול "לעבור בין הטיפות" ללט עזרת מומחה מס. במציאות זו עליך להתמודד יום-יום, ועוד להרגיש שלא פספסת ולו תכנון מס אחד. בדף זה אנסה לתת לך "על קצה המזלג" כמה טיפים שיעזרו לך שלא ליפול ל"תחום השחור", אך גם לא "לצאת פראייר".

בתכנון מס קיימים שלושה "אזורי מחייה":

התחום ה"לבן" – פעילות "נקייה" שאינה מנצלת את כל תכנוני המס השנויים במחלוקת מתוך גישה האומרת ש"אין טעם להסתבך עם שלטונות המס". בעל העסק מנסה למנוע מצב שבו לאחר שומת-מס יצטרך להוסיף סכומים ניכרים בלתי-צפויים. בקצרה, בעל העסק מאמץ את הפרשנות של שלטונות המס בכל סוגיה וסוגיה.

התחום ה"אפור" – ביצוע תכנוני מס שחלקם שנוי במחלוקת ומסתמכים על פרשנות "שמרנית" פחות של חוקי המס. לפי גישה זו "עדיף לוותר מאוחר מאשר מראש". בדיוק לשם כך קיימים מאות מומחי מס, אלפי רואי חשבון ואין ספור פרשנויות על כל פסיק בחוק. הבעיה היא שאנשים  נוטים ל"שרוף" את הכסף שנחסך בעת תכנון המס, ובעת "סגירת שומות" עם תוספת מס – הם נותרים ללא מקורות כספיים. לכן אני מייעץ לך כבר עכשיו לחסוך כסף בצד, בייחוד אם אתה פועל ב"תחום האפור" בסכומים גדולים.

התחום ה"שחור" – זהו התחום הלא-חוקי של העלמות המס. דוגמאות נפוצות הן "אי-רישום הכנסות" ו"ניכוי הוצאות שאסורות לניכוי" כגון הוצאות אישיות שאינן עסקיות. זהו תחום שאני ממליץ שלא ללכת בו מאחר שצעידה בו פירושה עשיית מעשים פליליים. אגב, לרואה החשבון שלך, בניגוד לעורך-הדין שלך, אין חיסיון משפטי. כל אימת שאתה משתף אותו במעשים של העלמת מס, אתה הופך אותו ל"שותף לדבר עבירה" ולפי החוק עליו לדווח עליך מיידית לשלטונות המס. לכן אם בכוונתך לעשות מעשים כאלה, אל תשתף את רואה החשבון שלך בהם.

הערה – בעלי עסקים רבים סבורים שאם ירכשו בסוף שנת המס, מכוניות, ריהוט משרדי, מחשבים וכיוצא באלה (המהווים "רכוש קבוע" מבחינת חוקי המס), הם יקטינו את המס שיחול עליהם. זוהי טעות נפוצה ומקורה באי ההבנה מהי ההגדרה של "הוצאה מוכרת". "הוצאה" לצורך מס אינה כוללת קניית רכוש קבוע, אלא רק הוצאות שוטפות. בגין רכוש קבוע מקבל הנישום הוצאת "פחת" המחושבת באחוזים מסכום הקנייה של הרכוש, ושיעורה משתנה על פי סוג הרכוש (בין 7% ל – 33% בשנה).

ככה זה כשיש לך רואי חשבון שמבינים תכנון מס מהו!

השארת תגובה